Trap ikäkausi SM-kilpailussa Aimo Varikselle kultaa uudella SE-tuloksella sarjassa Y75

17.8.2021

Tulokset:

Trap ikäkausi- ja LV-sarjojen SM-kilpailut:

N20: 1) Tuuli Lahtinen, OSU 76+37, 2) Sara Nummela, LAS 107+36, 3) Nea Tastula, KP-V 54+17, 4) PInja Tolonen, PiekSA 84+13.

Juniorit: 1) Juho Mäkelä, OSU 120+46, 2) Juho Montonen, SiUra 108+44, 3) Kaarlo Hoppu, P-HA 101+31, 4) Kim Vapola, KP-V 103+27, 5) Arttu Eskola, P-HA 111+21, 6) Samuel Ruusunen, OSU 98+17.

M20: 1) Juho Mäkelä, OSU 120, 2) Arttu Eskola, P-HA 111, 3) Juho Montonen, SiUra 108, 4) Kim Vapola, KP-V 103.

Y15: 1) Samuel Ruusunen, OSU 98, 2) Saku Tallgren, KMY 92, 3) Elias Ruusunen, OSU 80, 4) Joonas Heikkiniemi, RMY 79, 5) Aaro Peltoniemi, KP-V 79.

Y17: 1) Kaarlo Hoppu, P-HA 101, 2) Viljami Kovanen, MA 79.

M50: 1) Ari Simola, LAS 121+21=142, 2) Ari Hyypiä, K-SHa 117+23=140, 3) Janne Kirvesmäki, PHC 116+20=136, 4) Jukka Takala, SSG 115+20=135, 5) Timo Nissilä, RMY 114+20=134, 6) Pasi Tanhuanpää, LAS 112+19=131.

N50: 1) Satu Mäkelä-Nummela, OSU 108+20=128, 2) Satu Pylkkänen, OSU 105+18=123, 3) Satu Pusila, LAS 103+19=122, 4) Päivi Konttinen, P-HA 99+18=117, 5) Pia Julin, SSG 94+13=107.

Y60: 1) Matti Nummela, LAS 115+21=136, 2) Risto Rämö, LAS 110+21=131, 3) Jari Rämö, PHC 109+21=130, 4) Heikki Svahn, SSG 108+18=126, 5) Pasi Oksa, Viha 106+16=122, 6) Juha Seppä, K-SHa 104/(03)+17=121.

Y70: 1) Heikki Keskitalo, LAS 115+19=134, 2) Ari Lehtonen, LAS 107+16=123, 3) Tapio Ukkonen, MKMS 101+17=118, 4) Timo Valtonen, MKMS 93+20=113, 5) Risto Kaukinen, KMY 91+19=110, 6) Rolf Hellgren, RS 90+11=101.

Y75: 1) Aimo Varis, ViitA 97+17=114, 2) Guy Finnberg, RS 88+16=104, 3) Jarl Österman, RS 82/(02)+21=103, 4) Jorma Kallio, EuSA 83+16=99, 5) Markku Hietaranta, KMY 82/(02)+14=96, 6) Antero Allisto, SSG 84+11=95.

Y80: 1) Taisto Mäkinen, YMS 96, 2) Martti Teini, ESF 91, 3) Heikki Parantainen, SSG 89.

LV1: 1) Joonas Pyhälä, P-HA 115, 2) Vesa Järvinen, SSG 110, 3) Jouni Hyypiä, K-Sha 104, 4) Pasi_ Saarinen, OSU 85.

Joukkuekilpailu:

Juniorit: 1) OSU (Samuel Ruusunen, Elias Ruusunen, Juho Mäkelä) 298, 2) KP-V (Nea Tastula, Aaro Peltoniemi, Kim Vapola) 236.

Y50: 1) LAS II (Matti Nummela, Ari Simola, Pasi Tanhuanpää) 348, 2) LAS I (Antti Virolainen, Risto Rämö, Seppo Törnroos) 324, 3) PHC (Jari Rämö, Hannu Takala, Janne Kirvesmäki) 318, 4) OSU 315, 5) K-SHa 303, 6) RMY 300.

Y70: 1) MKMS (Tapio Ukkonen, Timo Valtonen, Markku Vikström) 279, 2) LAS (Heikki Siivonen, Ari Lehtonen, Heikki Keskitalo) 277, 3) RS (Jarl Österman, Rolf Hellgren, Guy Finnberg) 260.